5 مدیر برتر جهان دارای مدرک MBA

5 مدیر برتر جهان دارای مدرک MBA

افرادی که رشته و دوره MBA را سپری می کنند قدرت تغییر جهان را دارند. آنها مهمترین ابزار یعنی نوآوری را در خود پرورش داده اند. بسیاری از افرادی که دارای مدرک مدیریت ارشد کسب و کار هستند بر پایه دانش و عزم راسخ خود در ایجاد تغییر توانستند گام موثری در پیشرفت تکنولوژی و صنعت بردارند. در این مقاله به معرفی 5 مدیر برتر جهان دارای مدرک MBA که با قدرت نوآوری خود جهان را تغییر دادند، می پردازیم.

1.ملیندا گیتس

ملیندا فرنچ گیتس یکی از هوشمندترین مدیران زن جهان است. او بر اساس رنکینگ Forbes ششمین زن قدرتمند جهان شناخته شده است. اکنون از خود خواهید پرسید که احتمالاً موفقیت او زیر سایه موفقیت همسر سابقش، بیل گیتس، مدیرعامل مایکروسافت، قرار گرفته است اما این تصور اشتباه است. ملیندا گیتس به عنوان نیمه دیگر بیل گیتس شناخته می شد و حتی برخی بر این معتقد هستند که او نیمه بهتر بیل گیتس است.

او مدرک مدیریت ارشد کسب و کار (MBA) خود را از را از موسسه تجارت فوکوآ دانشگاه دوک در سال ۱۹۸۷ میلادی دریافت کرد.

ملیندا گیتس پس از فارغ‌التحصیلی در رشته MBA، در شرکت مایکروسافت مدیر بازاریابی شد و مسئولیت سرپرستی توسعه چند محصول آن شرکت را داشت. او به همراه همسر سابقش بیل گیتس بزرگترین بنیاد خیریه خصوصی جهان را در سال 2000 تأسیس کردند. ملیندا گیتس همواره مشوق زنان برای حضور در حوزه های تکنولوژی است و در سال 2019 نیز اقدام به انتشار کتابی با عنوان لحظه برخاستن: چگونه قدرت زنان دنیا را تغییر می‌دهد کرد.

2.ایندرا نویی

ایندرا نویی یک دو رگه آمریکایی هندی است که مدرک MBA خود را از دانشگاه IIM Calcutta دریافت کرده است. او یکی از 5 شخصیت معروف دارای مدرک مدیریت ارشد کسب و کار است که توانسته جهان را تغییر دهد.  او کار خود را در یکی از بزرگترین شرکت های دنیا یعنی پپسی کولا آغاز کرد و  پله های ترقی را یکی پس از دیگری در این کمپانی پیمود. او مسیر طاقت فرسایی را طی کرد و از سختی های مختلفی عبور کرده تا در نهایت موفق شد به سمت ریاست کمپانی پپسی کولا دست یابد.

جهت دهی استراتژیک وی با  شعار “عملکرد با هدف” بسیار موفق بوده و تاثیری قابل توجهی بر رشد اقتصادی و محیط زیست طولانی مدت شرکت خود داشت. عملکرد خوب ایندرا نویی در شرکت پپسی برای او جوایز و موفقیت های بسیاری به ارمغان آورد و از او به عنوان یکی از موفق ترین مدیران دنیا و به عنوان الگویی موفق برای زنان در سرتاسر جهان شناخته می شود.

3.تیم کوک

تیم کوک در دوران دانشجویی رویای کار در عرصه تکنولوژی را در ذهن خود می پروراند، او پس از فارغ التحصیلی از رشته کارشناس ارشد مدیریت کسب و کار MBA از دانشگاه دوک، در شرکت شناخته شده IBM اولین تجربه کاری خود را تجربه نمود و  به مدت 12 سال در آن شرکت حضور داشت. تیم کوک پس از یک دهه فعالیت در شرکت های اینتلیجنت الکترونیکس (Intelligent Electronics) و شرکت کامپک (Compaq) به کمپانی اپل پیوست و در سال 2011 پس از درگذشت مدیرعامل وقت، استیو جابز، از مدیر ارشد اجرایی (COO) اپل به مدیرعاملی این شرکت پرآوازه منصوب گردید. از او به عنوان یکی از مدیران برتر جهان یاد می شود.

شریل سندبرگ - زن موفق

4.شریل سندبرگ

شریل سندبرگ (Sheryl Sandberg)، یکی از موفق‌ترین و مؤثرترین زنان در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات، نویسنده و فعال حقوق بشر است که هم اکنون مدیر اجرایی فیس بوک است.

پس از فارغ التحصیلی از دانشکده  کسب و کار هاروارد و دریافت مدرک MBA در سال ۱۹۹۱ راه پیشرفت او آغاز شد و در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون در وزارت دارایی آمریکا مشغول به کار شد. شریل سندبرگ در سال ۲۰۰۱ به شرکت گوگل پیوست و تا سال 2008 در این شرکت مشغول به فعالیت بود. او دلیل انتخاب کار در این شرکت را هدف این کمپانی که «دسترسی آزادانه به اطلاعات جهانی» است، عنوان نمود و در این شرکت مسئولیت معاونت اجرایی فروش آنلاین جهانی محصولات گوگل را بر عهده داشت.

او پس از عدم موفقیت در هدف خود، با فیسبوک وارد همکاری شد و از ژوئن۲۰۱۲ به عضویت هیئت‌مدیره‌ فیسبوک درآمد و اولین زن عضو هیئت‌مدیره‌ این شرکت لقب گرفت. او بنیاد Leanin.org را نیز پس از فروش چشمگیر کتابش با همین نام تأسیس کرد. او از سال 2007 تاکنون در فهرست قدرتمنتدرین زنان جهان قرار دارد.

5.سالی کراوچک

سالی کراوچک (Sallie Krawcheck) یکی دیگر از مؤثرترین زنان  و مدیران برتر جهان دارای مدرک MBA در جهان است. او قبل از آنکه مدرک مدیریت ارشد کسب و کار خود را در سال 1992 اخذ نماید به حرفه روزنامه نگاری مشغول بود. سالی کراوچک اکنون مدیر ارشد اجرایی و بنیانگذار پلتفرم مالی دیجیتال الوست Ellevest است. او که از بنیانگذاران وال استریت نیز است و در از بین بردن شکاف های جنسیتی در تجارت گام بر می دارد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها