مهندسی شیمی

مهندسی شیمی عبارت است از فرآیندهای شیمیایی مرتبط با واحدهای پالایشگاه، پتروشیمی، صنایع غذایی، صنایع پلیمری و غیره که رشته­ ای نزدیک به مهندسی مکانیک است. با توجه به وجود منابع عظیم نفت و گاز در کشور و وابستگی نیمی از درآمد کشور ایران به صنایع نفت و گاز، این صنعت از جایگاه ویژه ­ای در ایران و جهان برخوردار است بنابراین پرورش نیروهای آینده ساز این صنعت الزامی است که ارتقا سطح علمی و مهارتی باعث جهش چشم­گیری در این حوزه می­ گردد.
دپارتمان مهندسی شیمی در راستای پیشرفت مهارت­ های تخصصی و حرفه ­ای و افزایش توان علمی دانش ­پذیران، با بهره­ گیری از اساتید مجرب تأسیس شده است. هدف از راه اندازی این دپارتمان برگزاری آموزش ­های تخصصی، کاربردی و نرم­ افزاری در رشته­ های مهندسی شیمی جهت تکمیل دانسته­ های آکادمیک و سرعت بخشیدن ورود دانش ­پذیران به بازار کار است.
دپارتمان مهندسی شیمی شامل مباحث کاربردی و مهم رایج در دنیای فعالیت­ های نفت و گاز است که در چهار زیر گروه لوله کشی صنعتی (Piping) ، مهندسی فرایند (Process)، طراحی و محاسبه پروژه های گازی و تجهیزات ثابت و دوار در حال فعالیت است. از جمله دوره ­های دپارتمان مهندسی شیمی می توان به آموزش نرم افزارهای HYSYS، ASPEN PLUS، PDMS اشاره نمود. ترویج اخلاق حرفه‌ای و مهندسی و پرهیز از نگاه تجاری به حوزه آموزش، اصل مشترک فعالیت ­های تمامی دپارتمان های آموزشگاه سنجش پارسیان می ­باشد.

نام دوره
تربیت کارشناس طراحی فرآیند
اصول طراحی فرآیند واحدهای صنعتی
شبیه سازی با نرم افزار Aspen Plus
آموزش نرم افزار هایسیس Aspen HYSYS
مدلسازی و تحلیل جریان با نرم افزار OLGA
طراحی و بهینه سازی فرآیند با نرم افزار Aspen Pinch
نام دوره
طراحی واحدهای صنعتی با PDMS
اصول و مبانی PIPING
طراحی واحدهای صنعتی با PDMS
طراحی و ترسیم نقشه های PFD و P&ID
اصول طراحی تجهیزات فرآیندی دیتاشیت ( Data Sheet )
تحلیل تنش با نرم افزار Caesar II
نرم افزار طراحی،آنالیز و تحلیل شبکه Flare
نام دوره
تربیت کارشناس تجهیزات فرآیندی ثابت و دوار
طراحی دیگ بخار
طراحی مخازن
طراحی ، محاسبات و انتخاب کمپرسور
طراحی مخازن ذخیره اتمسفریک
طراحی ، محاسبات و انتخاب پمپ
طراحی مبدل های حرارتی
طراحی مخازن تحت فشار PV-Elite